Ministerstwo Sportu i Turystyki Krzemionki Opatowskie 16. obiektem z Polski na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Krzemionki Opatowskie 16. obiektem z Polski na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego

Zabytek wyróżniono podczas 43. sesji Komitetu UNESCO w Baku

6 lipca br. podczas 43. sesji w Baku, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o wpisaniu na prestiżową listę UNESCO „Krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego” pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Wpis obejmuje neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego oraz związaną z nimi pradziejową osadę. Poza Krzemionkami są to kopalnie „Borownia” i „Korycizna” oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec.

Zabytek jest 16. obiektem z Polski wpisanym na listę, a pierwszym z województwa świętokrzyskiego. Polska starała się o to wyróżnienie od początku 2018 roku.

Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył w 1922 r. geolog prof. Jan Samsonowicz. Teren Krzemionek uznano za zabytek już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Od 1994 r. stanowi pomnik historii, a od 1995 r. także rezerwat przyrodniczy.

W Krzemionkach bardzo dobrze zachowała się zarówno podziemna architektura – wyrobiska oraz chodniki, którymi poruszali się górnicy, jak i krajobraz na powierzchni. Można tu zwiedzać m.in. najdłuższą na świecie trasę, w tego typu obiektach liczącą 465 m.

Kompleks Krzemionek jest jednym z największych na świecie przykładów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego pradziejów.

do góry