Ministerstwo Sportu i Turystyki T-RV - Rada Europy a sport -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Współpraca międzynarodowa

Rada Europy a sport

Stały Komitet ds. Zwalczania Przemocy Podczas Imprez Sportowych (T-RV) składa się z przedstawicieli państw członkowskich. Posiedzenia Komitetu odbywają się co najmniej raz do roku. Działanie Stałego Komitetu koncentruje się na pracach związanych ze stworzeniem takich regulacji prawnych, które zobowiążą organizatora imprezy do przedsięwzięcia maksymalnych środków bezpieczeństwa a uczestnikowi imprezy pozwolą na bezpieczny udział w imprezie. Sprawy bezpieczeństwa na imprezach sportowych reguluje wspomniana wcześniej Europejska Konwencja nr 120 w Sprawie Przemocy i Ekscesów Widzów w Czasie Imprez Sportowych a w Szczególności Meczów Piłki Nożnej. Bezpośrednią przyczyną opracowania tej Konwencji były tragiczne w skutkach wydarzenia na meczach piłki nożnej.

Konwencja jednoznacznie określa zadania państw – członków Rady Europy: “Państwa członkowskie Rady Europy, sygnatariusze niniejszej Konwencji, mając na uwadze cel Rady Europy, jakim jest osiągnięcie większej jedności jej członków, zdecydowane są podjąć współpracę i wspólne działania w celu zapobiegania i kontrolowania aktów przemocy i wybryków widzów w czasie imprez sportowych”.

Konwencja wymaga od stron koordynacji działań na płaszczyźnie wewnętrznej. Chodzi o tworzenie w poszczególnych krajach stosownych organów koordynacyjnych do zapobiegania aktom przemocy i ekscesom widzów. Komitet jest odpowiedzialny za śledzenie stosowania niniejszej Konwencji. Może on odbywać konsultacje, kierować rekomendacje, zalecać właściwe postępowanie, formułować wnioski dla Komitetu Ministrów Rady Europy, przedstawiać propozycje w celu zwiększenia skuteczności Konwencji, organizować spotkania grup ekspertów.

Komitet daje wskazówki co do sposobu organizacji zawodów piłki nożnej. Omawia szczegółowo tzw. środki konstrukcyjne (bezpieczne konstrukcje stadionu, zabezpieczenia przed wnoszeniem niebezpiecznych przedmiotów, konieczność otwierania bram i furtek na zewnątrz, wymogi zapewnienia pomieszczeń dla policji i ochrony imprezy). Szczególną uwagę zwraca się na organizację służb porządkowych, zapewnienie systemu nagłośnieniowego, ochrony przeciwpożarowej, opieki medycznej, łączności.

 

do góry