Ministerstwo Sportu i Turystyki Trzecie Forum Turystyczne Państw Bałtyckich w Kaliningradzie - Współpraca Bałtycka -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Współpraca Bałtycka

07.11.2010

Trzecie Forum Turystyczne Państw Bałtyckich w Kaliningradzie

W dniach 4-5 listopada br. w Kaliningradzie odbyło się Trzecie Forum Turystyczne Państw Bałtyckich (The 3rd Baltic Sea Tourism Forum), w którym wzięła udział delegacja Ministerstwa Sportu i Turystyki na czele z p. Marią Napiórkowską – Dyrektor Departamentu Turystyki. Odbyło się ono pod hasłem – „Turystyka w regionie Morza Bałtyckiego: od wspólnych pomysłów do wspólnych rezultatów" (Tourism in the Baltic Sea Region: from common ideas to common results").

 

Oprócz przedstawicieli 7 spośród 9 państw leżących nad Morzem Bałtyckim, w konferencji udział wzięli także zaproszeni goście z Białorusi.

 

Konferencja rozpoczęła się od sesji inauguracyjnej, podczas której głos zabrali: w imieniu gospodarzy – Pan Mikołaj Tsukanov – Gubernator Rządu Regionu Kaliningradzkiego oraz przedstawiciele poszczególnych delegacji.

 

Forum poświęcone było tematowi współpracy w zakresie turystki państw leżących w basenie Morza Bałtyckiego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kwestie aktualnych wyzwań, możliwości stojących przed państwami tego regionu oraz wskazania sposobów i metod prowadzących do osiągnięcia konkretnych rezultatów. Uczestniczy Forum mogli wziąć udział w jednej z pięciu grup poświeconych następującym tematom:

  1. Wspólny produkt: Zasoby naturalne: turystyka aktywna i zdrowotna,
  2. Wspólny produkt: Dziedzictwo kulturowe i turystyka eventowa,
  3. Wspólny produkt: Turystyka morska,
  4. Marketing wspólnych produktów,
  5. Wspólne wyzwania i problemy.

Pani Maria Napiórkowska – w czasie obrad piątej grupy roboczej- zaproponowała zebranym, by wspólne działania państw bałtyckich wzorować na sprawdzonym modelu współpracy w zakresie turystyki  państw należących do tzw. Grupy Wyszehradzkiej (tj. Republiki Czeskiej, Polski, Słowacji i Węgier). Współpraca ta ma charakter dwustopniowy. Odbywa się ona zarówno na poziomie ministerialnym, jak i Narodowych Organizacji Turystycznych. Szczególne zainteresowanie wzbudziła kwestia sprawnego funkcjonowania funduszu przeznaczonego na wspólną promocję na tzw. rynkach trzecich, wspólnego logo grupy oraz strony internetowej. Pani Dyrektor Napiórkowska wskazała, że dla wspólnej promocji konieczne jest stworzenie wspólnego logo promocyjnego, którym mogliby się posługiwać członkowie FTPB.

 

Podczas obrad podkreślano też na konieczność lepszego wykorzystania strony Forum, znajdującej się pod adresem: http://bst.tmv.de/index.php?id=2 (tzn. zwiększenia ilości informacji znajdujących się na stronie internetowej oraz linków tematycznych).

 

Na zakończenie Forum odbyło się spotkanie, na którym zostały zaprezentowane rezultaty prac w każdej z pięciu grup roboczych. Wspólna Deklaracja uczestników Forum zostanie opracowana w trybie roboczym.

 

W trakcie konferencji uzgodniono, że kolejne – czwarte Forum Turystyczne Państw Bałtyckich – odbędzie się w Polsce, w Sopocie w dniach 18-20 maja 2011 r. jako impreza towarzysząca Europejskiemu Dniu Morza 2011.

Polskie Marki Turystyczne - zakładka Turystyka
Turystyka bez ryzyka
Program rozwoju turystyki do 2020 roku
Karta Dużej Rodziny
Baltic Sea
Dwustronne umowy turystyczne
Polska Organizacja Tyrystyczna
iPolak
Polak za granicą
Odkryj Polskę
Światowa Organizacja Turystyczne
OECD
Zarabiaj na turystyce
Raporty TFG
Granty Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - Turystyka
do góry