Ministerstwo Sportu i Turystyki Nowy europejski paszport umiejętności ułatwi nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej - Dla przedsiębiorcy -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Dla przedsiębiorcy

24.06.2014

Nowy europejski paszport umiejętności ułatwi nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej

Komisja Europejska zainaugurowała europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej, narzędzie opracowane w celu ułatwienia kontaktów między osobami poszukującymi pracy i pracodawcami w sektorze turystyki przyjazdowej w Europie.

Paszport umiejętności pozwala pracownikom i pracodawcom w pokonywaniu barier językowych oraz w porównywaniu umiejętności pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej, co ułatwia ich rekrutację. Paszport umiejętności, umieszczony na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES, jest dostępny we wszystkich językach urzędowych UE. W przyszłości paszport zostanie rozszerzony na inne sektory.

László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, powiedział: „Europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej jest istotnym narzędziem praktycznym, które służy promowaniu mobilności europejskich pracowników, zwłaszcza osób młodych, w sektorze, który charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu gospodarczego. Inicjatywa ta jest również dobrym przykładem rezultatów, jakie przynosi prowadzony na szczeblu europejskim dialog społeczny między organizacjami pracowników i pracodawców. Z nadzieją oczekujemy rozszerzenia tej współpracy na inne sektory rynku pracy.”

Paszport umiejętności jest inicjatywą Komisji prowadzoną we współpracy z organizacjami pracowników i pracodawców w sektorze turystyki przyjazdowej: stowarzyszeniem reprezentującym hotele, restauracje, kawiarnie i podobne przedsiębiorstwa w Europie (HOTREC) oraz Europejską Federacją Związków Zawodowych w sektorach żywności, rolnictwa i turystyki (EFFAT).

W paszporcie umiejętności pracownicy mogą w przystępny sposób rejestrować wszystkie umiejętności i kompetencje zdobyte w trakcie kształcenia, szkolenia i dotychczasowej pracy. Paszport stanowi uzupełnienie tradycyjnego życiorysu i pozwala pracodawcom na sprawne pokonanie barier językowych oraz znalezienie wykwalifikowanych pracowników potrzebnych do zapełnienia wakatów. W związku z tym paszport ułatwia lepsze dostosowanie podaży i popytu na rynku pracy w branży turystyki przyjazdowej.

Europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej jest pierwszym z serii paszportów ukierunkowanych na te sektory europejskiej gospodarki, które charakteryzują się wysoką mobilnością pracowników. Komisja zaangażowała się we wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy, która jest jednym ze sposobów na poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia. Komisja będzie w dalszym ciągu współpracować ze swoimi partnerami, dążąc do rozszerzenia europejskiego paszportu umiejętności i wspierania innych sektorów w Europie, w których odnotowuje się wysoką mobilność.

Źródło: Komisja Europejska

 

 

Polskie Marki Turystyczne - zakładka Turystyka
Turystyka bez ryzyka
Program rozwoju turystyki do 2020 roku
Karta Dużej Rodziny
Baltic Sea
Dwustronne umowy turystyczne
Polska Organizacja Tyrystyczna
iPolak
Polak za granicą
Odkryj Polskę
Światowa Organizacja Turystyczne
OECD
Zarabiaj na turystyce
Raporty TFG
Granty Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - Turystyka
do góry