Ministerstwo Sportu i Turystyki Złote Kolce dla Włodarczyk i Małachowskiego - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Złote Kolce dla Włodarczyk i Małachowskiego

Podczas uroczystej gali Złote Kolce Minister Witold Bańka odebrał, z rąk Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzego Skuchy, prestiżowe wyróżnienie i podziękowania dla największego Mecenasa Polskiej Lekkoatletyki, jakim wybrano Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- Ta nagroda, którą mam zaszczyt odebrać, to wielki honor dla Ministerstwa Sportu i Turystyki, a dla mnie powód do dumy. Mogą Państwo być pewni, że tytuł Mecenasa Polskiej Lekkoatletyki będzie dla mnie motywacją do dalszych wysiłków w realizacji powierzonych mi zadań. Jesteśmy dumni z naszych sportowców, którzy wyróżniają się na arenie międzynarodowej. Jako resort wspieramy z całych sił przygotowania naszych zawodników do najważniejszych startów.

W tym roku najszybciej w historii wypłaciliśmy środki na przygotowania do imprez sportowych, w tym igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Polacy oczekują, że polski sport będzie przejrzysty, uczciwy i będzie naszą dumą narodową. Sportowcy oczekują godnych warunków do treningu, aby reprezentować biało-czerwone barwy w uczciwej rywalizacji. Chcemy, by współpraca ze związkami była transparentna i by każdy związek miał opracowany długofalowy plan rozwoju swojej dyscypliny. – powiedział minister Witold Bańka.

Piątą z rzędu, a siódmą w karierze statuetkę Złotych Kolców odebrała Anita Włodarczyk. Mijający rok, dla Królowej światowego rzutu młotem, był najlepszym w karierze. Włodarczyk zwyciężyła w mistrzostwach Europy, zdobyła złoty medal olimpijski, wygrała cykl IAAF Hammer Throw Challenge oraz dwukrotnie poprawiała rekord świata – w Rio de Janeiro rzuciła 82.29, kilkanaście dni później na 7. Memoriale Kamili Skolimowskiej na PGE Narodowym uzyskała aż 82.98.  

Laureatem Złotych Kolców w gronie mężczyzn został, trzeci raz w karierze, Piotr Małachowski. W 2016 roku dyskobol triumfował podczas Mistrzostw Europy, wywalczył srebrny medal olimpijski w Rio de Janeiro, a także, już po raz czwarty, wygrał Diamentową Ligę.

Specjalną nagrodę – Asa Królowej Sportu – wręczono Tomaszowi Majewskiego. Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą zakończył w tym sezonie karierę zawodniczą, a przed kilkoma tygodniami został wybrany na stanowisko prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Za bogatą karierę mistrzowi dziękowali m.in. Irena Szewińska oraz minister Witold Bańka. 

- Ten rok był dla Pana wyjątkowy – ostatni występ podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, zakończenie kariery sportowej i początek nowej drogi życiowej. W jednym z wywiadów powiedział Pan, że w kuli trudno się zakochać, ale Pan ją pokochał. Miłość do sportu jest najważniejsza, to ona pomaga pokonać chwile słabości i dążyć do wyznaczonego celu. Chciałbym z tego miejsca podziękować Panu za szczególny wkład, serce i zaangażowanie w rozwój polskiego sportu. Pragnę także podziękować Panu w imieniu kibiców. Dziękuję za łzy wzruszenia i radości, za sukcesy, za medale, za dumę z Polski – gratulował Tomaszowi Majewskiemu minister Witold Bańka.

Odkryciem Roku wybrano czwartą zawodniczkę tegorocznych igrzysk w rzucie oszczepem Marię Andrejczyk. Trenerem roku został Krzysztof Kaliszewski, trener Anity Włodarczyk. Najlepszą lekkoatletyczną imprezą roku w Polsce zostały 16. IAAF Mistrzostwa Świata U20, które w połowie lipca gościła Bydgoszcz.  

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce, która przyznawana jest od 1970 roku przez PZLA oraz katowicki Sport. W pierwszej edycji rankingu triumfowali Teresa Sukniewicz oraz Henryk Szordykowski.

  • _MG_1136.JPG
  • _MG_1153.JPG
  • _MG_1117.JPG
  • _MG_1167.JPG
  • _MG_1168.JPG
  • _MG_1177.JPG
  • _MG_1192.JPG
  • _MG_1206.JPG
  • _MG_1226.JPG
do góry