Ministerstwo Sportu i Turystyki Memorandum o współpracy z Hiszpanią podpisane - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Memorandum o współpracy z Hiszpanią podpisane

30 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie w ramach polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych

W ramach polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 30 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, doszło do spotkania między Witoldem Bańką, Ministrem Sportu i Turystyki, a José Ramónem Lete Lasą, Przewodniczącym Najwyższej Rady ds. Sportu Hiszpanii. Podczas spotkania doszło do podpisania Memorandum o porozumieniu między oboma Ministrami.

Konsultacje międzyrządowe stanowią regularne forum konsultacji między premierami i ministrami, a ich celem jest rozwiązanie trudnych kwestii między oboma państwami, podsumowanie wzajemnej współpracy, poinformowanie o prowadzonej polityce, zaprezentowanie dobrych praktyk. W trakcie spotkania w podstoliku dotyczącego sportu ministrowie wymienili się informacjami na temat zwalczania dopingu, organizacji sportu wyczynowego, a także sportu powszechnego.

Minister Witold Bańka podkreślił, że jego priorytetem jest walka z dopingiem w sporcie, dlatego konieczna była zmiana ustawy w tym zakresie. Poinformował również, że jest otwarty na współpracę zarówno pomiędzy narodowymi agencjami antydopingowymi, jak również w kontekście jego pracy w strukturach Światowej Agencji Antydopingowej. Rozmówcy zgodzili się, że doskonałym polem współpracy może być organizacja Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach w 2019 r., gdyż podobne wydarzenie organizowane było w Hiszpanii w roku 2007 r., istnieje więc potencjał wymiany doświadczeń.

Dużą część rozmowy zajęła także dyskusja na temat sposobu finansowania i transparentności sportu wyczynowego. Według Ministra Bańki sukcesy w sporcie możliwe są tylko wtedy, kiedy związki sportowe są odpowiednio zarządzane, a przekazywane środki muszą być efektywnie wydawane. Z takim stwierdzeniem zgodził się Minister Lasa, który przedstawił hiszpańskie doświadczenia na ten temat. Strona hiszpańska zaprezentowała również swoje dobre praktyki w obszarze sportu powszechnego.

Konkluzją spotkania było podpisanie Memorandum o porozumieniu, w którym obie strony zadeklarowały chęć zacieśnienia dalszej współpracy.

do góry