Ministerstwo Sportu i Turystyki Priorytety estońskiej prezydencji w obszarze sportu i turystyki - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Priorytety estońskiej prezydencji w obszarze sportu i turystyki

Od 1 lipca 2017 r. Estonia stanęła na czele Rady Unii Europejskiej

1 lipca 2017 roku Estonia rozpoczęła sześciomiesięczny okres sprawowania Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ochrona wspólnych wartości - dobrobytu, bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w Europie – to główne priorytety estońskiej prezydencji.

W obszarze sportu Estończycy zajmą się rolą trenerów w społeczeństwie. Prezydencja będzie chciała zwrócić uwagę na istotną funkcję trenera – nauczyciela zasad fair-play, osoby, która pomaga doskonalić charakter i kształtować pozytywne nawyki wśród podopiecznych.

W dniach 12-13 lipca 2017 roku w Tallinie estońska prezydencja zorganizuje nieformalne spotkanie dyrektorów ds. sportu państw członkowskich UE, poświęconego kierunkom rozwoju sportu w Unii Europejskiej. Uczestnicy będą mieli okazję m.in. do rozmowy na temat zmieniającej się roli trenerów w społeczeństwie i wymiany doświadczeń w z zakresie realizacji programu Erasmus+.

Z kolei w dniach 13-14 lipca 2017 roku, również w Tallinie, odbędzie się konferencja: „Rola trenera sportowego w społeczeństwie. Nadając wartość ludzkiemu życiu”, podczas której prelegenci dyskutować będą na temat umiejętności jakie powinien posiadać współczesny trener, a także funkcji, jakie powinien on odgrywać.

Kwestia roli trenera w społeczeństwie będzie również tematem konkluzji Rady UE. Prezydencja planuje przyjąć ten dokument podczas majowego spotkania w gronie ministrów ds. sportu.

Przypominamy również, że podczas estońskiej prezydencji w dniach 23 – 30 września odbędzie się Europejski Tydzień Sportu #BeActive, którego oficjalna inauguracja będzie miała miejsce w Tartu, w Estonii. ETS to inicjatywa, mająca na celu promowanie aktywności fizycznej i sportu wśród Europejczyków niezależnie od wieku, płci czy sprawności fizycznej.

W Polsce również odbędzie się wiele wydarzeń poświęconych Europejskiemu Tygodniowi Sportu, aby być na bieżąco polecamy śledzić oficjalną stronę inicjatywy: www.etspolska.pl

W obszarze turystyki tematami zaproponowanymi przez prezydencję estońską są:

  • Innowacje w turystyce
  • Transport intermodalny, jako czynnik sukcesu w turystyce
  • Turystyka zrównoważona (efektywność energetyczna, ochrona środowiska)
  • Bezpieczeństwo podróżowania

Najważniejszym spotkaniem w obszarze turystyki podczas prezydencji estońskiej będzie Europejskie Forum Turystyki, podczas którego poruszone zostaną wyżej wymienione tematy. Forum odbędzie się w Tallinie 18-19 października 2017 r.

Więcej informacji o planach i aktywności prezydencji, znajdą Państwo na stronie estońskiej prezydencji: https://www.eu2017.ee/

do góry