Ministerstwo Sportu i Turystyki Chilijski minister sportu z wizytą w Polsce - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej
W grze o rozwój aktywności fizycznej społeczeństwa i sukcesy polskich sportowców.W drodze po Polskę przyjazną turystom.

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Chilijski minister sportu z wizytą w Polsce

Memorandum o współpracy Polski i Chile w obszarze sportu podpisane

Na zaproszenie Witolda Bańki, Ministra Sportu i Turystyki z oficjalną wizytą w Polsce przebywa Pablo Squella, Minister Sportu Republiki Chile wraz z Pedro Lirą, Dyrektorem ds. Współpracy Międzynarodowej w chilijskim Ministerstwie Sportu.

Pierwsza część wizyty zrealizowana została 18 lipca 2017 r., kiedy delegacja chilijska złożyła wizytę w Instytucie Sportu, Muzeum Sportu i Turystyki oraz na PGE Narodowym. Tematy rozmów obejmowały kwestie związane ze zwalczaniem dopingu w sporcie, zakresem usług świadczonym przez Instytut Sportu, a także zarządzaniem dużymi obiektami sportowymi.

Dzień później, 19 lipca,  chilijski minister sportu gościł w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki. W trakcie wizyty Pablo Squella oraz Witold Bańka podpisali Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Sportu Republiki Chile a Ministerstwem Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze sportu. Umowa zakłada polsko-chilijską współpracę w zakresie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących m.in. sportu szkolnego, sportu młodzieżowego, promocji aktywności fizycznej w społeczeństwie, sportu wyczynowego, nauki i badań w sporcie, walki z dopingiem, organizacji wielkich imprez sportowych. Memorandum stwarza również możliwość realizacji wspólnych sportowych projektów i inicjatyw w Polsce i Chile.

Dyskutowano na tematy związane ze sportem wyczynowym, szkoleniem zawodników. Ministrowie poruszyli również kwestie związane z walką z dopingiem. Minister Witold Bańka zaprosił swojego chilijskiego odpowiednika na Światową Konferencję Antydopingową, która odbędzie się w 2019 roku w Katowicach. Pablo Squella przyjął zaproszene

Delegacja chilijska spotkała się również z przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Turystyki odpowiedzialnymi za sport wyczynowy i sport powszechny oraz z ekspertem w zakresie szkolenia lekkoatletów. Obie strony wymieniły się doświadczeniami przedstawiając najważniejsze programy oraz sposób organizacji sportu w obu krajach. Minister Squella podkreślił chęć nawiązania współpracy w zakresie szkolenia zawodników.

Ostatnią częścią wizyty w Ministerstwie było spotkanie z uczestnikami programu „Polska-Chile na sportowo”. Projekt ten ma na celu kształcenie instruktorów oraz młodzieży chilijskiej w dyscyplinach takich jak siatkówka i piłka ręczna, z wykorzystaniem polskich doświadczeń. Uczestnicy spotkania podsumowali dotychczasowe działania i wyrazili chęć dalszej współpracy.

Minister Pablo Squella objął tekę ministra sportu w listopadzie 2016 r. W latach 80. i 90. rywalizował jako lekkoatleta na dystansach 400m, 400m przez płotki, 800m i 1 500m. Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu i Barcelonie. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako trener oraz działał w organizacjach i urzędach zajmujących się wspieraniem sportu.

do góry