Ministerstwo Sportu i Turystyki 200 sportowców w Programie team100! - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

200 sportowców w Programie team100!

team100 rośnie w siłę!

Od dziś liczba beneficjentów Programu powiększy się o kolejnych 73 zawodników, w tym sportowców z niepełnosprawnościami. Głównym celem team100 jest wsparcie młodych, polskich i perspektywicznych zawodników, członków kadr narodowych, uprawiających indywidualne dyscypliny olimpijskie. Aktualny budżet Programu to ponad 8 mln zł rocznie. Każdy ze sportowców otrzymuje roczne dofinansowanie w wysokości około 40 tys. zł.

Z team100 będzie korzystać już 200 młodych polskich sportowców. Dziś, po kilku miesiącach funkcjonowania Programu, widzimy że był on bardzo potrzebny. Od momentu zainaugurowania projektu jego beneficjenci zdobyli blisko 100 medali podczas mistrzostw świata lub Europy w kategoriach: senior, młodzieżowiec, junior. Wierzę, że ta młodzież stanie się wkrótce naszą sportową elitą – mówi minister Witold Bańka.

team100 to wspólny Program Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, który powstał z inicjatywy ministra Witolda Bańki. Operatorem programu jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Dodatkowe wsparcie umożliwia młodym sportowcom m.in. łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Zawodnicy mogą zdecydować samodzielnie o wykorzystaniu otrzymanych funduszy. Środki można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Jest to pierwszy, tego typu program w Polsce.

Inwestowanie w rozwój młodych sportowców, którzy reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej wynika z celów działalności Polskiej Fundacji Narodowej. Dzięki beneficjentom team100 w 2017 roku Mazurek Dąbrowskiego był odegrany 22 razy na całym świecie. Na uwagę zasługują sukcesy lekkoatletów (23 medale), wioślarzy (15 medali), kajakarzy (15 medali) czy zapaśników (11 medali).

 To budowanie poczucia dumy z naszej Ojczyzny oraz wypełnienie misji Polskiej Fundacji Narodowej, którą  jest promocja Polski za granicą – podkreśla Cezary Andrzej Jurkiewicz, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Sportowcy zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu Etyki Beneficjenta oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu sportowego. Obliguje on zawodników m.in. do rywalizacji zgodnie
z zasadami fair play oraz godnego reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.

Wnioski sportowców o przystąpienie do team100 pod względem formalnym są sprawdzane przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który jest partnerem merytorycznym przedsięwzięcia. IS zajmuje się kwalifikacją sportowców do Programu, kontrolą wydatkowania środków oraz monitorowaniem osiągnięć.

  • 200 zawodników w Programie team100!
    200 zawodników w Programie team100!
do góry