Ministerstwo Sportu i Turystyki Minister Witold Bańka spotkał się z przewodniczącym i dyrektorem generalnym WADA - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Minister Witold Bańka spotkał się z przewodniczącym i dyrektorem generalnym WADA

Przyszłość systemu antydopingowego

13 lutego minister Bańka spotkał się w Pjongczangu z przewodniczącym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) – Sir Craigiem Reedie oraz z dyrektorem generalnym tej organizacji – Olivierem Niggli. Spotkanie dotyczyło przyszłości systemu antydopingowego, w szczególności w kontekście ostatnich decyzji Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie w sprawie rosyjskich zawodników, ukaranych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

Dyskutowano również bieżącą sytuację w zakresie walki z dopingiem w sporcie. Poruszono szereg kwestii związanych z reformami prowadzonymi przez WADA w ramach ustalonego planu działania (tzw. „Way Forward Plan”), który obejmuje takie zagadnienia, jak dobre zarządzanie w WADA, strategia rozwoju akredytowanych laboratoriów antydopingowych czy mechanizm monitorowania zgodności działań krajowych z przepisami Światowego Kodeksu Antydopingowego.

W czasie spotkania minister Bańka zapewnił też o postępach w przygotowaniu do Światowej Konferencji Antydopingowej, która odbędzie się w Katowicach w 2019 r. Zaprosił również dyrektora generalnego WADA do udziału w posiedzeniu Europejskiego Komitetu Ad Hoc ds. WADA (CAHAMA), którego posiedzenie planowane jest 27 lutego w Warszawie. Jego tematem będzie przyszłość finansowania WADA do roku 2021. 

do góry