Ministerstwo Sportu i Turystyki Rada Sportu Osób Niepełnosprawnych - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Rada Sportu Osób Niepełnosprawnych

W siedzibie MSiT odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie

14 czerwca 2018 r. w siedzibie MSiT odbyło się posiedzenie Rady Sportu Osób Niepełnosprawnych. Obok Podsekretarza Stanu MSiT Jana Widery w wydarzeniu uczestniczyli: Pełniąca Obowiązki Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Dorota Habich, Senator Bogusława Orzechowska oraz Poseł Jacek Falfus, Przewodniczący Rady.

Wiceminister Widera, otwierając posiedzenie podkreślił, że uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w sporcie to obszar, który Ministerstwo Sportu i Turystyki traktuje ze szczególną uwagą, starając się stworzyć im odpowiednie warunki do podejmowania różnorodnych form aktywności.

Sport osób z niepełnosprawnościami finansowany jest z wielu źródeł, dlatego tak ważna stała się współpraca między instytucjami centralnymi, takimi jak MSiT i PFRON oraz organizacjami pozarządowymi, która umożliwi racjonalną dystrybucję środków i zapewni optymalne finansowanie.

Szczególnie zależy mi na stworzeniu i przyjęciu takich rozwiązań systemowych, które uporządkują i uproszczą podział zadań pomiędzy podmiotami działającymi w tym obszarze, tak aby ta współpraca była czytelna i transparentna, zaś procedura aplikowania o środki finansowe łatwiejsza. Dzięki temu jeszcze bardziej wzrośnie jakość podejmowanych interwencji na rzecz aktywizacji sportowej osób z niepełnosprawnościami, a także wzmocni się wizerunek ich sportu – powiedział wiceminister Jan Widera.

Jednym z głównych punktów spotkania Rady była prezentacja osiągnięć polskich paraolimpijczyków na Zimowych Igrzyskach w Korei Południowej w 2018 r. oraz polskiej reprezentacji na Letnich Igrzyskach Głuchych w Turcji w 2017 r.

Zaprezentowane zostały kierunki działań Ministerstwa Sportu i Turystyki w obszarze sportu powszechnego i wyczynowego osób z niepełnosprawnościami w bieżącym roku.

Poruszono również kwestie finansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz poinformowano zebranych o zapisach dotyczących sportu osób z niepełnosprawnościami w aktualnie procedowanych projektach dokumentów strategicznych Rządu RP - Strategii na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2018-2030 oraz Programu Rządowego Dostępność Plus 2018-2025.

Finałowym punktem posiedzenia była analiza wniosków członków Rady Sportu Osób Niepełnosprawnych dotyczących możliwości jeszcze większego usprawnienia aplikowania i realizacji Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych.

do góry