Ministerstwo Sportu i Turystyki IV Spotkanie Wysokiego Szczebla Ministrów Turystyki „Chiny – 16 Krajów Europy Środkowej i Wschodniej” - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

IV Spotkanie Wysokiego Szczebla Ministrów Turystyki „Chiny – 16 Krajów Europy Środkowej i Wschodniej”

20.09.2018

Polskę reprezentował w Dubrowniku Sekretarz Stanu w MSiT, Jarosław Stawiarski

19 września 2018 r. w Dubrowniku (Chorwacja) odbyło się, zorganizowane już  po raz czwarty, Spotkanie Wysokiego Szczebla Ministrów Turystyki Chiny – 16 krajów Europy Środkowej i Wschodniej”. W wydarzeniu uczestniczył Pan Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Organizatorem spotkania było chorwackie Ministerstwo Turystyki oraz Regionalne Centrum Koordynacji współpracy w dziedzinie turystyki pomiędzy Chińską Republiką Ludową a 16 krajami Europy Środowej i Wschodniej z siedzibą w Budapeszcie. Stronę chińską reprezentował Pan Luo Shugang, Minister Kultury i Turystyki Chińskiej Republiki Ludowej.

W czasie spotkań omówiono stan bieżącej współpracy pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chińską Republiką Ludową, wymieniono informacje na temat możliwości rozwoju zagranicznej turystyki przyjazdowej i wyjazdowej, a także dyskutowano nad stworzeniem konkretnego ramowego zakresu oraz planu działań na najbliższy okres.

Spotkanie zakończyło się uroczystym podpisaniem Protokołu zawierającym wizję, misję oraz cele i ramowy plan dalszej współpracy. 

Chiny są najszybciej rosnącym rynkiem turystycznym na świecie. Kraj ten jest liderem światowym w zakresie wydatków na turystykę międzynarodową i jej wzrost. W 2017 r. za granicę wyjechało 145 milionów turystów chińskich, z czego do Europy przyjechało ok. 5 mln. Na podróże zagraniczne wydali oni 115,3 mld USD. Poza ciągłą ekspansją chińskiego popytu na turystykę, obecnie wzrasta również długość pobytu turystów chińskich w Europie, w tym w Polsce.

W czasie pobytu w Dubrowniku członkowie delegacji polskiej spotkali się również z Panem Frano Matušićem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Turystyki Chorwacji i omówili bilateralną współpracę Polski z Chorwacją w dziedzinie turystyki.

 

 

do góry