Ministerstwo Sportu i Turystyki Chińskie Centrum Wizowe w Warszawie otwarte! - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Chińskie Centrum Wizowe w Warszawie otwarte!

12.10.2018

W uroczystości inaugurującej działalność placówki uczestniczył Sekretarz Stanu Jarosław Stawiarski

12 października 2018 r. odbyła się uroczystość otwarcia Chińskiego Centrum Wizowego w Warszawie. Jest to pierwsza tego typu placówka powstała w krajach Grupy Wyszehradzkiej V-4. W wydarzeniu obok wiceministra Jarosława Stawiarskiego uczestniczył również Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Pan Liu Guangyuan.

Nowo powstała placówka ma za zadanie w znaczący sposób przyspieszyć możliwość otrzymywania chińskich wiz tym wszystkim, którzy planują wyjazd do Państwa Środka. W 2017 roku ponad 80 tysięcy obywateli Polski udało się do Chin.

– Pragnę podkreślić, że Polska przywiązuje bardzo duże znaczenie do współpracy turystycznej z Chińską Republiką Ludową i jest bardzo zainteresowana dalszym jej pogłębianiem. Rozwój turystyki jednoznacznie pozytywnie wpisuje się w strategiczne partnerstwo nakreślone przez prezydentów Polski i Chin w trakcie ich kolejnych rozmów przeprowadzonych w Pekinie oraz Warszawie – powiedział Jarosław Stawiarski.

Powstanie Centrum Wizowego jest jednym z dowodów dynamicznie rozwijającej się współpracy turystycznej pomiędzy Polską a Chińską Republiką Ludową. O tym jak wielu krajom zależy na rozwoju turystyki z Chinami można było się przekonać podczas 4. Spotkania Wysokiego Szczebla ministrów turystyki Chin i 16. krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które odbyło się w Dubrowniku (Chorwacja) 18-20 września 2018 r. Podczas tego wydarzenia zapadła decyzja o utworzeniu nagrody im. Marco Polo. Będą nią wyróżniane najlepsze produkty turystyczne dla podóżnych z Chin, przedstawiające lokalną historię, tradycję i kulturę. Nagroda po raz pierwszy zostanie wręczona w 2019 roku za najlepszy produkt turystyczny z roku poprzedniego. Warunkiem koniecznym do ubiegania się o jej przyznanie jest to, by oferta obejmowała pobyt turystów z Chin w co najmniej trzech krajach należących do krajów szesnastki Europy Środkowej i Wschodniej.

Polska w 2017 r. odnotowała bardzo znaczący wzrost wizyt turystów chińskich – 142 tys. Ten ponad 50 proc. wzrost pozwolił Chińskiej Republice Ludowej stać się najważniejszym azjatyckim krajem generującym turystykę przyjazdową do Polski. Według danych za pierwsze półrocze 2018 r. przyjazdy turystów z Chin w dalszym ciągu wzrastają.

Już wkrótce, podczas wizyty w Polsce Pana Wang Yi, Radcy Stanu, Ministra Spraw Zagranicznych Chin odbędzie się II posiedzenie Polsko-Chińskiego Komitetu Międzyrządowego. Jednym z tematów dyskusji będzie Wymiana turystyczna i wymiana międzyludzka, co potwierdza jak duże znaczenie do rozwoju obustronnej turystyki przywiązują rządy obu państw.

Chińskie Centrum Wizowe w Warszawie mieści się w Warsaw Towers przy ul. Siennej 39. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 16:00.

Strona internetowa: http://www.visaforchina.org/

 

do góry