Ministerstwo Sportu i Turystyki Medaliści Halowych Mistrzostw Europy wrócili z Glasgow - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Medaliści Halowych Mistrzostw Europy wrócili z Glasgow

04.03.2019

Polscy lekkoatleci zwyciężyli w klasyfikacji medalowej

Zakończyły się 35. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce, które odbyły się w dniach 1-3 marca 2019 roku w Glasgow. Na lotnisku w Warszawie zawodników przywitali Minister Witold Bańka i Podsekretarz Stanu w MSiT Jan Widera.

Biało-Czerwoni, zdobywając 7 medali – 5 złotych i 2 srebrne uplasowali się na pierwszym miejscu w klasyfikacji medalowej.

- To kolejny fantastyczny występ Biało-Czerwonej drużyny na arenie międzynarodowej. W Glasgow pokazaliście, że polska lekkoatletyka to potęga. Siedem krążków to wspaniały dorobek, a zwycięstwo w klasyfikacji medalowej tylko to potwierdza – powiedział Witold Bańka.

Medaliści 35. HME Glasgow 2019:

Złote medale

  • Michał Haratyk – pchnięcie kulą
  • Paweł Wojciechowski – skok o tyczce
  • Ewa Swoboda – bieg na 60 metrów
  • Marcin Lewandowski – bieg na 1500 metrów
  • Żeńska sztafeta 4x400 metrów w składzie: A.Kiełbasińska, I.Baumgart-Witan, M.Hołub-Kowalik, J. Święty-Ersetic

Srebrne medale

  • Piotr Lisek – skok o tyczce
  • Sofia Ennaoui – bieg na 1500 metrów

Wśród medalistek 35. Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow są lekkoatletki, które należą do Programu team100. Ewa Swoboda zwyciężyła w biegu na 60 metrów, a Sofia Ennaoui wywalczyła srebrny medal w biegu na 1500 metrów. Team100 to wspólny program Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej, realizowany we współpracy z Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym. Jego głównym celem jest wsparcie młodych (do 23. roku życia) i perspektywicznych sportowców, członków kadr narodowych w indywidualnych dyscyplinach olimpijskich, w którym oprócz szkolenia związkowego jest zapewniana dodatkowa ścieżka finansowania. Każdy z beneficjentów Programu otrzymuje ok. 40 tys. zł rocznie. Środki można przeznaczyć m.in. na: naukę i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, fizjoterapię, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania.

W 2021 roku Polska będzie gospodarzem Halowych Mistrzostw Europy. Zawody odbędą się w Arenie Toruń w dniach 5-7 marca.

 

Fot. MSiT; Marek Biczyk/ PZLA

do góry