Ministerstwo Sportu i Turystyki Zawodnicy team100 zdobyli już 274 medale! - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zawodnicy team100 zdobyli już 274 medale!

04.07.2019

W wydarzeniu podsumowującym 2 lata funkcjonowania Programu uczestniczył Minister Witold Bańka

69 złotych, 83 srebrne i 122 brązowe – łącznie 274 medale zdobyli do tej pory beneficjenci team100. W tym roku obchodzimy drugą rocznicę powstania programu zainicjowanego przez Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańkę, finansowanego przez Polską Fundację Narodową i realizowanego we współpracy z Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym. 4 lipca w Centrum Olimpijskim odbyło się podsumowanie 2 lat funkcjonowania projektu.

Team100 powstał w 2017 roku i początkowo obejmował 100 beneficjentów. W pierwszym roku młodzi sportowcy zdobyli 127 medali a ogromny sukces programu przyczynił się do rozszerzenia liczby uczestników do 250 osób.

–  Po dwóch latach funkcjonowania team100 śmiało mogę powiedzieć, że na taki program czekało wielu młodych sportowców. Bezpośrednie, dodatkowe finansowanie stanowi dla nich niezwykle istotne wsparcie. Umożliwia jeszcze bardziej efektywny rozwój sportowy oraz łączenie kariery z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Nigdy wcześniej środki nie trafiały prosto do sportowców, którzy dziś samodzielnie decydują na co je przeznaczyć. Dodatkowe wsparcie otrzymuje już – łącznie w ramach team100 i indywidualnych kontraktów ze Spółkami Skarbu Państwa dla starszych sportowców – ponad 320 zawodników. Stanowi to ważny element długofalowej strategii rozwoju polskiego sportu – podkreśla minister Witold Bańka.

W team100 znajdują się sportowcy reprezentujący 28 dyscyplin olimpijskich i 13 paraolimpijskich.

– Jesteśmy dumni z sukcesów naszych podopiecznych. 274 medale tylko utwierdzają nas w tym, że stworzenie programu było konieczne. Cieszymy się, że młodzi sportowcy dzięki programowi mogą się rozwijać i spełniać swoje sportowe ambicje – dodaje Cezary Jurkiewicz, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Team100 to pionierski projekt, którego celem jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie młodych utalentowanych zawodników, członków kadr narodowych, uprawiających indywidualne dyscypliny olimpijskie i paraolimpijskie, którzy w perspektywie najbliższych lat mają szanse stać się sportową elitą Polski. Każdy z członków team100 otrzymuje roczne dofinansowanie w wysokości około 40 000 zł. To wspólny Program Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Fundacji Narodowej oraz Instytutu Sportu – PIB, który młodym zawodnikom umożliwia łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Środki można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, w ramach którego z dodatkowego finansowania korzysta już 250 sportowców, w tym zawodnicy z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy team100 zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu Etyki Beneficjenta oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu sportowego.

Do pobrania: Lista sportowców należących do team100

do góry