Ministerstwo Sportu i Turystyki Program Szkolny Klub Sportowy ma już 3 lata! - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Program Szkolny Klub Sportowy ma już 3 lata!

30.09.2019

Tylko w tym roku w zajęciach w ramach Programu udział bierze ponad 300 000 uczniów

30 września 2019 r. w Orlen Arenie w Płocku odbyła się konferencja prasowa Programu Szkolny Klub Sportowy. Wydarzenie było podzielone na część sportową z  aktywnym uczestnictwem dzieci, młodzieży i sportowców oraz briefing prasowy z udziałem m.in. Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki.

Ostatnie cztery lata to czas intensywnej pracy na rzecz budowy i konsekwentnego wdrażania długofalowej strategii rozwoju polskiego sportu opartego na spójnej piramidzie szkoleniowej. Zaczęliśmy od trwałych fundamentów znacząco zwiększając nakłady na sport powszechny. W 2019 roku przeznaczyliśmy na ten cel o blisko 95 % więcej środków w porównaniu do 2015. Wszystko po to, by stworzyć ogólnopolskie, systemowe rozwiązania służące aktywizacji społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, na niespotykaną dotąd skalę. Jednym z nich jest właśnie Program SKS, na który w ciągu trzech lat funkcjonowania przeznaczyliśmy ponad 150 mln zł. Do dziś zrealizowanych zostało już ponad 2,6 mln dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów w całej Polsce – podkreślił minister Witold Bańka.

O programie

Podstawowym celem Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Programu SKS są prowadzone w  różnorodnych i nowoczesnych formach. SKS-y odbywają się dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć.

Trwa trzecia edycja Programu. W tym roku w zajęciach realizowanych w ramach #programSKS uczestniczy ponad 300 000 dzieci i młodzieży z prawie 10 000 szkół. Programem objęto 100% powiatów i 93% gmin z całej Polski!  Na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl  w zakładce „SKS w Twojej okolicy” jest możliwość sprawdzenia, które szkoły biorą udział w Programie.

Badania i rozwój

Rolę operatora krajowego pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

– Nasze wieloletnie doświadczenie wykorzystujemy m. in. przy ocenie poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Zajmujemy się też badaniami postawy i masy ciała. Program SKS jest doskonałym narzędziem, aby odwrócić negatywne trendy, i żeby sprawić, by sprawność fizyczna naszych dzieci była coraz wyższa. Ale SKS to nie tylko zajęcia sportowe i różnorodne formy aktywności. To przede wszystkim ludzie. Przez blisko trzy lata realizacji Programu udało nam się stworzyć SKSową społeczność, której hasłem przewodnim jest: „razem możemy więcej” – podsumowała Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.

Program wspiera PKN Orlen

– Do sponsoring sportu podchodzimy kompleksowo, dlatego obok karier zawodowych sportowców wspieramy rozwój młodych talentów. Program SKS to jedna z inicjatyw poprzez którą propagujemy aktywność fizyczną u najmłodszych. Jestem przekonany, że kolejne pokolenie sportowców ORLEN Teamu, a być może także i polskich olimpijczyków, właśnie na SKS-ach szlifuje swoje zdolności, by w przyszłości stanąć do walki o medale – powiedział Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju.

Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl.

 

Fot. Jacek Turczyk/ORLEN

 

do góry