Ministerstwo Sportu i Turystyki 60 medali dla Polski podczas VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Wuhan - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

60 medali dla Polski podczas VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Wuhan

29.10.2019

W uroczystym powitaniu sportowców żołnierzy uczestniczył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

28 października w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu odbyło się uroczyste powitanie ponad 200 sportowców żołnierzy, reprezentantów Polski, powracających z Wojskowych Igrzysk w Wuhan (Chiny). W wydarzeniu uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister Witold Bańka.

Biało-Czerwoni przywieźli do Polski 60 medali: 11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowe i zajęli 5. miejsce w klasyfikacji medalowej spośród wszystkich 66 reprezentacji narodowych.

– Gratuluję wszystkim sportowcom zdobytych medali. To rzeczywiście wielki sukces. Są to efekty waszej ciężkiej pracy. Udowodniliście, że umiecie pracować nad sobą. To są te cechy, które są wspólne dla sportowców i dla żołnierzy Wojska Polskiego. Tacy są żołnierze Wojska Polskiego – są zdeterminowani, gotowi chronić nasza ojczyznę, a więc swoją postawą udowadniacie gotowość do stania na straży bezpieczeństwa społeczeństwa polskiego. Za to Wam dziękuję. Wasze sukcesy są jednocześnie sukcesami polskimi. – powiedział Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Polscy zawodnicy rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych, m.in. w biegach na orientację, judo, spadochroniarstwie, żeglarstwie, strzelectwie, lekkiej atletyce czy ratownictwie wodnym. W składzie znaleźli się m. in.: kpr. Marcin Lewandowski, szer. Konrad Bukowiecki, szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Tomasz Bartnik, szer. Adam Cwalina czy plut. Piotr Małachowski. Wielu z zawodników, którzy reprezentowali Wojsko Polskie na Igrzyskach, to rekordziści, wielokrotni medaliści Igrzysk Olimpijskich czy mistrzostw świata.

–  Gratuluję Wam historycznego występu i dziękuję za Waszą postawę oraz miłość do Ojczyzny. Wojsko Polskie jest gotowe wspierać sportowców. Nie byłoby takiego wyniku, gdyby nie decyzje realnie zwiększające wsparcie dla zawodniczek i zawodników, za co serdecznie dziękuję Ministrowi Błaszczakowi – podkreślił Minister Witold Bańka.

W Siłach Zbrojnych RP funkcjonuje pięć Wojskowych Zespołów Sportowych (WZS). Prowadzą one działalność sportową w określonych dyscyplinach, ukierunkowaną na przygotowanie sportowców żołnierzy do reprezentowania Sił Zbrojnych RP w międzynarodowych przedsięwzięciach sportowych organizowanych pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) oraz Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy.

W dniu 16 lipca 2019 roku zostało utworzonych 35 dodatkowych etatów dla sportowców żołnierzy. Wzmocnienie struktury etatowej WZS nastąpiło na wniosek Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Jest to efekt współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki z Ministerstwem Obrony Narodowej w latach 2015-2019.

do góry