Ministerstwo Sportu i Turystyki Otwarte Mistrzostwa Europy w biathlonie w Dusznikach -Zdroju - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Otwarte Mistrzostwa Europy w biathlonie w Dusznikach -Zdroju

W Dusznikach-Zdroju, uzdrowiskowym miasteczku w województwie dolnośląskim, odbyły się 25–29 stycznia 2017 r. Otwarte Mistrzostwa Europy w biathlonie.

Rozegrane zostały trzy konkurencje męskie oraz trzy żeńskie - biegi indywidualne, biegi sprinterskie oraz biegi na dochodzenie, a także biegi sztafetowe. Oprócz tradycyjnej sztafety mieszanej po raz drugi w historii mistrzostw zostały rozegrane zawody pojedynczej sztafety mieszanej.

W Dusznikach-Zdroju rywalizowały ze sobą reprezentacje europejskie, a także Amerykanie, Kanadyjczycy, a nawet biathloniści z Mongolii czy Australii.

Silne mrozy, częste i gęste opady śniegu, pracujące z pełną mocą niemal przez całą dobę armatki śnieżne, spowodowały, że trasy biegowe przygotowane były bardzo dobrze.

Przed zawodami Ośrodek Sportów Zimowych Duszniki Arena przeszedł gruntowną przebudowę. Inwestycja prowadzona była przez dwa lata. Zmodernizowany został centralny stadion, na którym zlokalizowane były start, meta oraz strzelnica. Wybudowany został budynek, w którym mieściło się biuro zawodów oraz biura prasowe. Dodatkowo zwiększono także liczbę dostępnych miejsc dla kibiców na trybunach, gruntownie zmodernizowano również inne elementy - ławki, bariery, miejsca parkingowe czy pomieszczenia ekip, serwisantów oraz dziennikarzy. Koszt całej inwestycji to 18 milionów złotych, z czego prawie dziesięć milionów złotych to dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Przykładowo, milion złotych kosztowała sama nowa strzelnica.

Obecnie stadion biathlonowy nosi nazwę Duszniki Arena. Przystosowany jest do organizacji imprez na najwyższym światowym poziomie. Posiada oświetlone trasy z kompletnym systemem naśnieżania, 30 stanowiskową elektroniczną strzelnicę, budynek smarowalni oraz nowoczesny budynek techniczno- usługowy ze stanowiskami komentatorskimi i piętrem gastronomicznym. Do tego dochodzi jeszcze zbiornik wody zasilający armatki śnieżne oraz przejście podziemne prowadzące na strzelnicę.

Mistrzostwa Europy w biathlonie rozgrywane na dusznickiej Arenie to największa impreza zimowego sezonu na Dolnym Śląsku i jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce (obok zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, które na początku stycznia odbyły się w Wiśle i Zakopanem). Impreza w Dusznikach-Zdroju przebiegała w doskonałej atmosferze, przyciągając wielu kibiców tej pasjonującej dyscypliny sportu.

W niedzielnej (29.01) pojedynczej sztafecie mieszanej Krystyna Guzik wraz z mężem Grzegorzem Guzik zdobyli dla Polski brązowy medal biathlonowych mistrzostw Europy w Dusznikach-Zdroju. Małżeństwo zaprezentowało świetną formę na trasie biegowej i strzelnicy. Na podium znaleźli się także Rosjanie i Norwegowie. Było to najlepsze wystąpienie naszej reprezentacji na Mistrzostwach Europy w Dusznikach-Zdroju.

  • trasa biahlonowa nocą widziana z lotu ptaka.JPG
  • trasa ze strzelnicą w lotu ptaka.png
  • trasa.jpg
do góry