Ministerstwo Sportu i Turystyki Akcja edukacyjna i turniej piłkarski „Kibicuj, graj, baw się” w Stalowej Woli - Bezpieczeństwo imprez sportowych -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Bezpieczeństwo imprez sportowych

Akcja edukacyjna i turniej piłkarski „Kibicuj, graj, baw się” w Stalowej Woli

Akcja „Kibicuj, graj, baw się” realizowana została w okresie od lutego do maja 2013 r. Organizatorem akcji była Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli, a nagrody dla uczestników turnieju piłkarskiego ufundowało Ministerstwo Sportu i Turystyki,  Polski Związek Piłki Nożnej, Podkarpacki Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Stalowa Wola i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.


Intencją organizatorów akcji było pokazanie stadionu piłkarskiego jako miejsca przyjaznego i bezpiecznego, a także popularyzowanie piłki nożnej, zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzenia wolnego czasu i kulturalnego dopingu na stadionie. W realizację projektu zaangażowały się lokalne instytucje, w tym Urząd Miasta Stalowa Wola, klub piłkarski „Stal” Stalowa Wola, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i domów dziecka oraz lokalne media.

Akcja była realizowana w sposób kaskadowy i składała się z następujących elementów:

1. spotkania z dziećmi i młodzieżą

Policjanci przeprowadzili prelekcje dotyczące bezpieczeństwa na imprezach masowych i instytucji spottersa czyli specjalnie wyszkolonego policjanta, którego zadaniem jest utrzymywanie kontaktów z klubem sportowym, kibicami i osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo imprezy sportowej. Zawodnik „Stali” Stalowa Wola przedstawił stanowisko piłkarzy wobec chuligaństwa na stadionach i przekonywał młodzież, że pomiędzy zawodnikami nie ma antagonizmów, a jest tylko sportowa rywalizacja. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursach na temat znajomości historii klubu "Stal" Stalowa Wola oraz turnieju UEFA EURO 2012. W spotkaniach wzięło udział 479 osób.

2. turniej piłkarski

Do udziału w zawodach zgłosiło się 9 drużyn. W kwietniu i maju zorganizowano rozgrywki, w których wyłoniono 4 najlepsze drużyny. Do finału awansowała młodzież ze szkół podstawowych nr 1, 3, 7 i 12 w Stalowej Woli. 29 maja 2013 r. na terenie boiska „Orlik” miał miejsce finał akcji „Kibicuj, graj, baw się”. W tym dniu rozegrane zostały dwa mecze półfinałowe, a także mecz o III miejsce i mecz finałowy. Zwyciężyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 7, która pokonała reprezentację Szkoły Podstawowej nr 12. Każda drużyna została nagrodzona pamiątkowym pucharem i nagrodami rzeczowymi.

Z okazji turnieju finałowego odbył się również piknik rodzinny, podczas którego uczestnicy mogli obejrzeć policyjny radiowóz, motocykl i quad. Dla dzieci przygotowano konkursy i zabawy dotyczące bezpiecznego letniego wypoczynku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas imprezy policjanci rozdawali elementy odblaskowe, a pracownicy PKP Stalowa Wola-Rozwadów książeczki edukacyjne i inne materiały profilaktyczne na temat bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych i torowiskach. Duże zainteresowanie uczestników wzbudził pies służbowy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Przedstawiciele Automobilklubu Stalowa Wola przeprowadzili kurs udzielania pomocy przedmedycznej oraz zorganizowali tor przeszkód, na którym rowerzyści mogli doskonalić technikę jazdy.

     

 

 

do góry