Ministerstwo Sportu i Turystyki Legendy Śląska II – akcja ośrodka Kibice Razem we Wrocławiu - Bezpieczeństwo imprez sportowych -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Bezpieczeństwo imprez sportowych

Legendy Śląska II – akcja ośrodka Kibice Razem we Wrocławiu

W czwartek 17 kwietnia 2014 r. w sali konferencyjnej Stadionu we Wrocławiu odbyło się spotkanie z byłymi piłkarzami Śląska. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali piłkarze reprezentujący barwy Śląska na przestrzeni kilku dekad: podczas historycznego awansu do ekstraklasy (czerwiec 1964), zdobycia pierwszego tytułu Mistrza Polski (sezon 1976/77), Pucharu i Superpucharu Polski (1987) oraz w trudnych dla klubu latach 90.

Spotkanie rozpoczęto o godzinie 18:00. Prowadzący przedstawił historię klubu od początku jego istnienia, a na ekranie wyświetlane były archiwalne zdjęcia i materiały video. Kiedy prezentacja dotarła do historycznego awansu klubu do 1. ligi w 1964 r., na scenę zaproszeni zostali piłkarze z ówczesnej drużyny, nazywani od nazwiska trenera Giergielkami: Reinard Pilarek, Eugeniusz Kulik, Rudolf Siegert, Paweł Śpiewok, Wacław Cholewa, Wacław Jarmuż, Władysław Poręba i Władysław Żmuda. Następnie kibicom przedstawiono piłkarzy tworzących historię klubu na przełomie lat 60. i 70.: Gerarda Rothera, Jana Weissa oraz braci Zygmunta i Wernera Peterek. W dalszej części spotkania przypomniany został kolejny rozdział historii Śląska, czyli pełne sukcesów lata 70., kiedy wrocławski klub wywalczył Puchar i Mistrzostwo Polski. Na sali obecni byli piłkarze z tamtego okresu: Henryk Kowalczyk, Krzysztof Karpiński, Janusz Sybis i trener Władysław Żmuda. Znakomite uzupełnienie dla historii opowiadanych przez piłkarzy stanowił film dokumentalny „Złota drużyna”, który przybliżył losy gwiazd piłkarskich, trenerów, działaczy i pracowników klubu sprzed lat. W dalszej części spotkania z Legendami Śląska wspominano dzieje klubu w latach 80., w tym przede wszystkim mecze o Puchar i Superpuchar Polski, które to trofea Śląsk zdobył w sezonie 1986/87. Janusz Jedynak, bramkarz wrocławskiej drużyny z tamtego okresu, opowiedział również o niezwykle trudnym dwumeczu z Realem Sociedad San Sebastian w Pucharze Zdobywców Pucharów. Później nadszedł czas na przedstawienie burzliwych lat 90., kiedy to w sezonie 1992/93 Śląsk Wrocław, po 20 latach nieprzerwanej gry w ekstraklasie, spadł do 2. ligi. Jednak już wiosną 1995 r. drużyna, prowadzona przez trenera Stanisława Świerka, powróciła w szeregi najlepszych. O tamtych czasach opowiedzieli snajperzy: Janusz Kudyba i Józef Kostek. W ostatniej części spotkania z piłkarzami Śląska przypomniana została nieodległa przeszłość, kiedy to Śląsk Wrocław do kolekcji trofeów dołożył Puchar Ekstraklasy i trzy medale mistrzostw Polski, w tym złoty z 2012 r. Przed zakończeniem spotkania kibice mieli jeszcze okazję porozmawiać z piłkarzami, których przed laty oklaskiwali i dla których przychodzili na mecze na Stadionie Olimpijskim oraz Oporowskiej.

  • 03.jpg
  • 05.jpg
do góry