Ministerstwo Sportu i Turystyki Transgraniczna współpraca polsko-białoruska w obszarze turystyki - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Transgraniczna współpraca polsko-białoruska w obszarze turystyki

W konferencji wzięli udział Dawid Lasek Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Jan Zabielski Wicewojewoda Podlaski, Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Anna Mucha Naczelnik Departamentu Turystyki MSiT Republiki Białorusi, Walentyna Pietroczuk Wiceprezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, przebywając 24 października 2016 r. w Mińsku, w związku z  IV posiedzeniem Wspólnym Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej wskazał, że Polska jest bramą na Wschód dla Unii Europejskiej, a Białoruś dla Unii Eurazjatyckiej – bramą na Zachód.

O tym, co zrobić, aby brama ta była trwale i szeroko otwarta dyskutowali uczestnicy konferencji na temat transgranicznej współpracy w dziedzinie turystyki, jaką Ministerstwo Sportu i Turystyki zorganizowało 5 grudnia 2016 r. w Białymstoku

Konferencję zainaugurował Dawid Lasek, Podsekretarz Stanu w MSiT, który witając przedstawicieli administracji, organizacji i stowarzyszeń oraz touroperatorów z Polski i Białorusi, podkreślił rolę i znaczenie turystyki nie tylko dla wzajemnego poznania i zbliżenia społeczeństw, ale również jako istotnego elementu rozwoju gospodarczego. Bez właściwych relacji, w szczególności w zakresie rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, transportu, rolnictwa (agroturystyka) oraz finansów i ubezpieczeń, trudno mówić o dobrej współpracy podmiotów działających w dziedzinie turystyki po obu stronach granicy.

Jesteśmy zdeterminowani by wspierać współpracę transgraniczną. Cieszę się że to spotkanie pozwoliło rozmawiać o konkretnych projektach i rozwiązaniach, które mogą być wspólnie wdrażane - powiedział Podsekretarz Stanu w MSiT Dawid Lasek powołując się na ustalenia z wiceministrem sportu i turystyki Białorusi przyjęte w trakcie posiedzenia polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. turystyki w Augustowie 20 maja 2016 r.  i październikowego spotkania w Mińsku.

W pierwszej części konferencji, w ramach dobrych praktyk, zaprezentowano szereg sztandarowych transgranicznych projektów turystycznych, natomiast w części warsztatowej - dyskutowano na temat dalszego rozwoju turystyki z wykorzystaniem możliwości stwarzanych przez Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś -Ukraina.

Wspólne produkty turystyczne to szansa dla wzrostu przyjazdów turystów również z krajów trzecich, jak i dalsze polepszanie polsko-białoruskich relacji w ramach Dobrosąsiedztwa.

  • dlasek2.png
Polskie Marki Turystyczne - zakładka Turystyka
Turystyka bez ryzyka
Program rozwoju turystyki do 2020 roku
Karta Dużej Rodziny
Baltic Sea
Dwustronne umowy turystyczne
Polska Organizacja Tyrystyczna
iPolak
Polak za granicą
Odkryj Polskę
Światowa Organizacja Turystyczne
OECD
Zarabiaj na turystyce
Raporty TFG
Granty Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - Turystyka
do góry