Ministerstwo Sportu i Turystyki 27 września Światowym Dniem Turystyki - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

27 września Światowym Dniem Turystyki

Hasłem tegorocznych obchodów jest "Zrównoważona turystyka - narzędziem rozwoju"

W tym roku Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest przez 158 państw członkowskich Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Obchody upamiętniają przyjęcie w dniu 27 września 1970 r. statutu tej organizacji uważanego za milowy kamień w turystyce globalnej. Celem obchodów jest propagowanie znaczenia turystyki dla gospodarki, kultury i społeczeństwa.

Jak mówi w słowie wstępnym tegorocznych obchodów Sekretarz Generalny UNWTO Taleb Rifai: "W zeszłym [2016] roku 1,235 milionów podróżnych przekroczyło granice międzynarodowe. Do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 1,8 miliarda rocznie. W trakcie obchodów Światowego Dnia Turystyki 2017 warto zadać sobie pytanie: W jaki sposób możemy umożliwić potężnym globalnym przekształcającym siłom, aby te 1,8 miliarda możliwości wniosły wkład w uczynienie świata lepszym miejscem i przyspieszyły zrównoważony rozwój w trzech filarach: gospodarczym, społecznym i ekologicznym. Obchodząc Światowy Dzień Turystyki, niezależnie od miejsca podróży pamiętajmy o poszanowaniu przyrody, szanowaniu kultury i szacunku dla swoich gospodarzy".

Oficjalne uroczystości Światowego Dnia Turystyki 2017 odbędą się w Katarze. Obchodom będą towarzyszyć dwie sesje dyskusyjne: "Turystyka jako czynnik kierujący wzrostem gospodarczym" oraz "Turystyka i planeta: zaangażowanie w bardziej przyjazną dla środowiska przyszłość". Ponadto zostanie zorganizowany think-tank na wysokim szczeblu otwierający debatę na temat potencjału sektora mającą na celu określenie sposobów zwiększenia ochrony kultury i wzajemnego zrozumienia.

W Polsce krajowe obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się 21 września 2017 w Cieszynie. – Przeczytaj relację z wydarzenia na stronach MSiT (tutaj link).

Przyszłoroczne ogólnoświatowe obchody odbędą się na Węgrzech pod hasłem: „Turystyka wobec cyfrowej transformacji”.

  • logo Światowych Dni Turystyki
    logo ŚDT
Polskie Marki Turystyczne - zakładka Turystyka
Turystyka bez ryzyka
Program rozwoju turystyki do 2020 roku
Karta Dużej Rodziny
Baltic Sea
Dwustronne umowy turystyczne
Polska Organizacja Tyrystyczna
iPolak
Polak za granicą
Odkryj Polskę
Światowa Organizacja Turystyczne
OECD
Zarabiaj na turystyce
Raporty TFG
Granty Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - Turystyka
do góry