Ministerstwo Sportu i Turystyki Latem można wypoczywać nie tylko na plaży, czyli atrakcje turystyczne nad Morzem Bałtyckim - Rynek turystyczny -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Rynek turystyczny

Latem można wypoczywać nie tylko na plaży, czyli atrakcje turystyczne nad Morzem Bałtyckim

Rozpoczynające się wakacje to czas odpoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu. Z danych wynika, że w 2015 r. województwa nadmorskie należały do  najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów. Województwa pomorskie oraz zachodnio-pomorskie były celem ok. 25% wszystkich wyjazdów krajowych Polaków. Dla tych, którzy w tym roku wybiorą wakacje nad polskim morzem zachęcamy do zapoznania się z listą wybranych atrakcji turystycznych nad Morzem Bałtyckim. (mapa z zaznaczonymi punktami na dole artykułu)

A - Międzyzdroje i okolice

Międzyzdroje to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Latem wielu turystów przyjeżdża by wypoczywać tu na plaży. Co znajdą dla siebie pasjonaci aktywnego spędzania czasu?

Międzyzdroje położone są w pobliżu Wolińskiego Parku Narodowego. Na jego terenie znajduje się Muzeum Przyrodnicze oraz Pokazowa Zagroda Żubrów. Poznawanie roślinności i oglądanie zwierząt z bliska może być bardzo interesujące nie tylko dla najmłodszych. Więcej informacji na temat Wolińskiego Parku Narodowego a także godzin otwarcia i cen biletów można znaleźć tu: http://www.wolinpn.pl/

Miłośnicy spacerów i podziwiania widoków także znajdą coś dla siebie. W okolicy Międzyzdrojów znajduje się wzniesienie Kawcza z punktem widokowym udostępnionym dla turystów.

Jedną z atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego jest Jezioro Turkusowe oddalone od Międzyzdrojów o ok. 7 km. O jego wyjątkowości i popularności w regionie decyduje turkusowa barwa wody. Na wzniesieniu w pobliżu akwenu znajduje się punkt widokowy Piaskowa Góra.

W centrum Międzyzdrojów znajduje się molo. Jego długość wynosi ok. 400 m. Cieszy się dużą popularnością turystów podczas letnich zachodów słońca. Fani kina
i teatru mogą podziwiać niezwykłą aleję na której znajdują się odciski dłoni artystów oraz pomniki wybitnych postaci. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach powstała w 1996 roku podczas odbywającego się corocznie w lipcu Festiwalu Gwiazd.

B - Kołobrzeski ratusz autorstwa K. F. Schinkla

Miłośnicy architektury znajdą coś dla siebie w innej nadmorskiej miejscowości,
w Kołobrzegu. Niemiecki architekt K. F. Schinkel, jeden z najwybitniejszych twórców klasycyzmu był projektantem neogotyckiego ratusza, znajdującego się w centrum miasta. Jego wcześniejsza, gotycka forma pochodząca z II połowy XII wieku została zniszczona w 1807 roku. Obiekt, który możemy obecnie podziwiać został wybudowany
z wykorzystaniem zachowanych elementów. Ratusz to monumentalna, dwukondygnacyjna budowla z wieżą zegarową, zdobiona herbami i z czterema małymi wieżyczkami. W dolnej kondygnacji okna są strzeliste i w górnej ozdobione neogotyckimi maswerkami.

Obiekt jest siedzibą władz miejskich, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Miejskiego Ośrodka Kultury z Galerią Sztuki Współczesnej. Galeria czynna jest codziennie (oprócz niedziel
i poniedziałków) w godz. 10.00 - 17.00.

C - Sztuka w przestrzeni miejskiej, czyli Płonące Ptaki Władysława Hasiora

W drodze do miejscowości nadmorskich warto odwiedzić oddalony od morza o ok. 15 km Koszalin. Tam, nieopodal budynków należących do Politechniki Koszalińskiej znajduje się rzeźba wykonana przez Władysława Hasiora. Artysta znany jest we współczesnej historii sztuki z działań w obszarze sztuk wizualnych. Jego prace możemy zaobserwować również
w przestrzeni miejskiej. Płonące ptaki Władysława Hasiora zostały ustawione na specjalnie usypanym kopcu. Rzeźbę odsłonięto w 1982 roku. Dwadzieścia cztery rzeźbiarskie obiekty, wykonane z żeliwa mają około 80 metrów długości. Instalacja przedstawia płomienne ptaki na rydwanach, połączone płomieniem. Pomnik znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych i należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Władysława Hasiora.

D - Spacer po ogrodach tematycznych dla miłośników przyrody

Miłośnicy roślinności i architektury ogrodów z pewnością miło spędzą wakacyjny czas
w Ogrodach Tematycznych Hortulus w Dobrzycy koło Koszalina.
To zespól 28 pokazowych ogrodów, w których zgromadzone jest ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne i unikalne. Są wśród nich ogrody klasyczne jak: japoński, francuski, śródziemnomorski oraz związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny. Są też ogrody użytkowe jak ziołowy i warzywny.

Dla smakoszy na początku lipca (9-10.07) odbędzie się pierwszy w Polsce festiwal kwiatów jadalnych. Podczas festiwalu będzie można spróbować dań, skorzystać z porad ekspertów, wziąć udział w gotowaniu w plenerze.

E - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Miłośnikom etnografii polecamy odwiedzenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Skansen leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego a od Morza Bałtyckiego dzieli go ok. 10 km.

Zagroda w Klukach jest odwzorowaniem dawnego układu osady zamieszkałej przez Słowińców. Turyści odwiedzający muzeum mogą zobaczyć jak wyglądało wiejskie życie, obejrzeć zrekonstruowane obiekty oraz posmakować wypiekanego na miejscu słowińskiego chleba. Na terenie skansenu można zwiedzić wystawę stałą i czasową. Tego lata zwiedzający będą mogli podejrzeć pracę wiejskich rzemieślników na wystawie pod tytułem:  „U rymarza, cieśli, kołodzieja”. Wystawa czynna jest do 20 września 2016 roku. 

Dla najmłodszych muzeum przygotowało bardzo ciekawą ofertę w postaci zajęć edukacyjnych oraz imprez folklorystycznych.

Więcej informacji o atrakcjach na stronie Muzeum Wsi Słowińskiej: http://www.muzeumkluki.pl/

F - Fokarium na Helu

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego znajduje się w miejscowości Hel na Półwyspie Helskim. Z Trójmiasta najwygodniej dotrzeć do niej tramwajem wodnym. Podróż może okazać się atrakcją dla najmłodszych, tak jak obserwowanie zwierząt.

Fokarium jest częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Na miejscu można podziwiać sześć ssaków. Najciekawszy jest moment karmienia, podczas których foki pokazują swoje umiejętności. Oprócz spotkania z morskimi ssakami polecamy odwiedzić wystawę „Ssaki naszego morza” oraz  miejsce gdzie przez ogromną szybę można podziwiać pływające zwierzęta.

G - Nauka przez zabawę, czyli wizyta w Centrum Nauki Experyment

Gdynia ma ciekawą ofertę dla najmłodszych. W Centrum Nauki Experyment dzieci
i młodzież może odkrywać świat poprzez naukę. To przyjazna przestrzeń w której wspólnie z rodzicami najmłodsi mogą wykonywać eksperymenty i doświadczenia. Przez całe wakacje w Centrum Nauki Experyment będą odbywać się weekendowe warsztaty dla najmłodszych. Informacje o atrakcjach, cenach biletów i godzinach otwarcia znajdziecie Państwo na stronie: http://experyment.gdynia.pl/pl/

Natalia Górna / MSiT. Fragment mapy pochodzi z Google Maps.

  • Mapka.jpg
Polskie Marki Turystyczne - zakładka Turystyka
Turystyka bez ryzyka
Program rozwoju turystyki do 2020 roku
Karta Dużej Rodziny
Baltic Sea
Dwustronne umowy turystyczne
Polska Organizacja Tyrystyczna
iPolak
Polak za granicą
Odkryj Polskę
Światowa Organizacja Turystyczne
OECD
Zarabiaj na turystyce
Raporty TFG
do góry