Ministerstwo Sportu i Turystyki III Igrzyska Europejskie 2023 - Aktualności -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

III Igrzyska Europejskie 2023

Gospodarzem imprezy będzie Małopolska i Kraków

11 lipca 2019 roku, w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina, Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki, Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego.

W czerwcu podczas nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), jednogłośnie została zatwierdzona wspólna kandydatura Miasta Krakowa i Regionu Małopolski jako organizatorów III Igrzysk Europejskich w roku 2023. Wiceprezes Rady Ministrów, Jacek Sasin zadeklarował wsparcie rządu dla tej inicjatywy.  Traktujemy to wydarzenie jako ogólnopolskie przedsięwzięcie. Samorządy mają nasze pełne poparcie – zaznaczył.

 Polska wielokrotnie udowadniała, że potrafi doskonale organizować międzynarodowe wydarzenia sportowe. Będziemy zabiegać, aby w Krakowie  w ramach Igrzysk Europejskich odbyło się możliwie jak najwięcej zawodów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu a także rangi mistrzostw Europy – podkreślił Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Wojewoda Małopolski, Piotr Ćwik przekazał, że do 2023 roku rząd przeznaczy na inwestycje drogowe i kolejowe w województwie 7-8 miliardów złotych.

– Plan organizacji przez Kraków i Małopolskę Igrzysk Europejskich to bardzo dobry pomysł. Jesteśmy zarówno organizacyjnie jak i merytorycznie przygotowani do organizacji dużych wydarzeń, co udowodniliśmy w ostatnich latach, np. przy okazji Światowych Dni Młodzieży – zaznaczył Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zainteresowanie wydarzeniem w regionie już teraz jest duże. Marszałek Województwa, Witold Kozłowski dodał, że „ wiele samorządów w Małopolsce chce włączyć się w organizację Igrzysk Europejskich”.

Pierwsze IE odbyły się w 2015 roku w Baku. Tegoroczna, II edycja imprezy miała miejsce w stolicy Białorusi, Mińsku. Zawodnicy w dziesięciu sportach walczyli o kwalifikacje dla kraju lub punkty rankingowe do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020, natomiast w czterech (badminton, kajakarstwo klasyczne, judo i boks mężczyzn) były to jednocześnie Mistrzostwa Europy 2019.

 

Fot. Bogusław Świerzowski/UMK

  • Fot. Bogusław Świerzowski/ UMK
    III Igrzyska Europejskie 2023
do góry