Ministerstwo Sportu i Turystyki Panel Komisji Zawodniczej PKOl z udziałem ministra Witolda Bańki - Ministerstwo -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Ministerstwo

Panel Komisji Zawodniczej PKOl z udziałem ministra Witolda Bańki

Minister Witold Bańka wziął udział w panelu dyskusyjnym Komisji Zawodniczej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Spotkanie dotyczyło podsumowania tegorocznych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Rio de Janeiro. W spotkaniu wzięli udział wybitni polscy sportowcy, m.in. Monika Pyrek, Maja Włoszczowska, Natalia Madaj, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Małgorzata Wojtyra, Mariusz Prudel, Tomasz Majewski, Aleksandra Socha, eksperci oraz przedstawiciele polskich związków sportowych.

NIE dla dopingu w sporcie!, jak dobrze prowadzić zawodnika od młodzika do olimpijczykadwutorowość kariery – wzmocnienie pozycji sportowca na rynku pracy były głównymi tematami, które zostały poruszone podczas Komisji.

Wykładem Ideał olimpijski dr Krzysztof Zuchora z AWF Warszawa rozpoczął dzisiejszą debatę. Minister Witold Bańka omówił zmiany w przygotowywanej ustawie o sporcie oraz zmiany w zapisach o przyznaniu zawodnikom stypendiów sportowych. Minister przedstawił także narzędzia, które wzmocnią walkę z dopingiem w sporcie. Wspomniał o powołaniu Polskiej Agencji Antydopingowej w miejsce działającej obecnie Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie oraz obsługującego ją biura. Minister podkreślił, że sport musi być transparentny, a stosowanie dopingu przeczy zasadom fair-play i jest zachowaniem zasługującym na potępienie. Proponowana ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie ma na celu usprawnienie działania polskiego systemu antydopingowego. Ponadto minister Bańka omówił zagadnienia związane z rozszerzeniem zakresu kodeksu dobrego zarządzania w polskich związkach sportowych, a także projekt MSiT Selfie z gwiazdą. Dyskutował z zawodnikami i odpowiadał na ich pytania.

W dalszej części spotkania Monika Pyrek omówiła problemy zawodników podczas pobytu w brazylijskim Rio oraz przedstawiła kwestie logistyczno-organizacyjne. Z kolei Tomasz Majewski omówił tzw. piramidę szkoleniową, czyli system, w którym równolegle rozwijane jest upowszechnianie i profesjonalizacja sportowców. Upowszechnianie istotne jest ze względu na masowość, dbanie o zdrowie dzieci i młodzieży oraz rozwój fizyczny społeczeństwa. Profesjonalizacja pozwala natomiast najlepszym reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej i osiągać sukcesy w profesjonalnym sporcie.

Podczas spotkania głos zabrała również Aleksandra Socha, która omówiła temat związany z dwutorowością kariery. Kariera dwutorowa to możliwość elastycznego łączenia przez sportowca, bez zbyt wielkiego wysiłku, jego kariery sportowej z edukacją lub pracą. Konieczne są zatem konkretne działania w obszarze kariery dwutorowej, które pomogą zawodnikowi rozwijać karierę sportową, a jednocześnie umożliwią edukację lub pracę, przyczyniając się do rozpoczęcia nowego etapu życia po jej zakończeniu

Komisja Zawodnicza PKOl jest organem opiniotwórczym i doradczym występującym w charakterze rzecznika spraw zawodników. Zajmuje się między innymi sprawami socjalnymi zawodników, problemem dopingu w sporcie. Komisja zabiera również aktywny głos w dyskusji na temat kształtu polskiego sportu.

  • _MG_0063.jpg
  • _MG_0070.jpg
  • _MG_0080.jpg
  • _MG_0085.jpg
  • _MG_0087.jpg
  • _MG_0093.jpg
  • _MG_0098.jpg
do góry