Ministerstwo Sportu i Turystyki Społeczna Rada Sportu spotkała się w Spale - Ministerstwo -

Oficjalna strona Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Ministerstwo

Społeczna Rada Sportu spotkała się w Spale

Dwudniowe posiedzenie Społecznej Rady Sportu pod przewodnictwem Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki rozpoczęło uroczyste wręczanie nominacji nowym członkom Rady. Powołania otrzymali Janusz Kowalski wiceprezes zarządu PGNiG, dr Nikodem Żukowski psycholog oraz Tomasz Wiliński fizjoterapeuta.

Członkowie Społecznej Rady Sportu dyskutowali o istotnych zmianach w ustawie o sporcie, o skutecznej walce z dopingiem, przeprowadzono analizę minionych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, wskazano kierunki rozwoju inwestycji w infrastrukturę sportową. Nie zabrakło także czasu na omówienie, niezwykle istotnego, przygotowania mentalnego sportowców. 

Minister Bańka w pierwszej kolejności wywołał temat tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Podkreślił, że niezależnie od liczby 9,11 czy 15 medali, polski sport musi zmierzyć się z koniecznymi zmianami - Potencjał polskiego sportu jest znacznie większy niż kilkanaście medali, dlatego musimy wprowadzić nowe rozwiązania. Już wprowadziliśmy Kodeks Dobrych Praktyk Sponsoringowych w ramach których wsparcie ze strony spółek Skarbu Państwa otrzymają „medalodajne” dyscypliny, tworzymy mądrą piramidę szkoleniową, jesteśmy w trakcie przygotowywania nowej ustawy o sporcie. Stawiamy mocno na podstawę sportu wyczynowego czyli na sport dzieci i młodzieży, m.in. udzielając wsparcia finansowego małym i średnim organizacjom w ramach programu KLUB. To początek naszych działań. – mówił Witold Bańka.

W rozwoju sportu olimpijskiego ministerstwo chce wzorować się na rozwiązaniach brytyjskich, których skuteczność widać właśnie w liczbie medali zdobywanych na najważniejszej imprezie czterolecia. Przypomnijmy, że w tegorocznych igrzyskach Polska zdobyła 11 medali. Dla porównania Brytyjczycy zdobywając 67 krążków zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Drugim niezwykle ważnym tematem spotkania było omówienie występu polskich paraolimpijczyków w Rio de Janeiro. Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga zwrócił uwagę, że w tym roku do popularyzacji sportu paraolimpijskiego w Polsce przyczyniły się transmisje w Telewizji Polskiej a także działalność w social mediach attaché prasowego Michała Pola, który błyskawicznie informował o sukcesach Polaków. – To był dla mnie zaszczyt i wielki przywilej móc pracować z polskimi paraolimpijczykami – dodał redaktor naczelny Przeglądu Sportowego Michał Pol. Pierwszy raz, dzięki działaniom ministra Bańki, zostały zmienione zasady przyznawania nagród za medale. W tym roku, inaczej niż w latach poprzednich, nie miała znaczenia liczba sportowców w danej konkurencji. Dzięki temu każdy paraolimpijczyk, który zdobył medal otrzyma nagrodę.

Równie ważnymi aspektami omawianymi podczas dwudniowej Społecznej Rady Sportu były tematy związane z infrastrukturą. W Polsce jest coraz więcej bardzo zróżnicowanych obiektów, które pełnią różnorodną funkcję, od treningowej po widowiskową. Ministerstwo Sportu i Turystyki otrzymuje wnioski, które znacznie przekraczają możliwości budżetowe resortu. Warto podkreślić też, że to, jakie obiekty powstają zależy od inwestorów, od wnioskodawców. Dlatego ministerstwo liczy na aktywną politykę samorządów w tej sferze.

Dużo uwagi poświęcono także sportowi powszechnemu, sportowi dzieci i młodzieży. W Ministerstwie Sportu i Turystyki realizowanych jest wiele programów, które wspomagają aktywność najmłodszych. Flagowy program KLUB, w ramach którego wsparcie otrzymają małe i średnie kluby jest to tylko jednym z wielu ważnych projektów. Ministerstwo wspiera finansowo także takie programy jak „Umiem pływać”, „Junior Sport”, „Mały Mistrz”, „Lokalny Animator Sportu”. Na sport powszechny w 2016 roku MSiT przeznaczyło ponad 132 mln zł. W kolejnym środki zostaną zwiększone do ponad 174 mln zł.

Niezwykle interesująca, dla wszystkich członków Rady, okazała się tematyka związana z nową ustawą o sporcie oraz ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie. Wszyscy zgromadzeni zgodzili się, że polski sport musi być wolny od dopingu, ale także od nepotyzmu i destruktywnych, dla polskiego sportu, układów.  – Nie możemy pozwalać na patologię w funkcjonowaniu polskich związków sportowych. To nie ulega żadnym wątpliwościom – dodał Krzysztof Kaliszewski przewodniczący Społecznej Rady Sportu i trener Anity Włodarczyk.  –Zdecydowanie chętniej widziałabym Artura Siódmiaka, czy jego kolegów, którzy za chwilę skończą karierę w roli tych, którzy rozwijają polski sport, polską piłkę ręczną a nie byłych pracowników państwa PRL. Uważam, że zapisy lustracyjne są słuszne – odniósł się do nowej ustawy o sporcie Janusz Kowalski, wiceprezes zarządu PGNiG. W związku z nową ustawą pojawiało się także sporo pytań i wątpliwość, ale znaczna ich część została rozwiana przez pracowników ministerstwa i przez ministra. –Taka dyskusja jest potrzebna, bierzemy pod uwagę każdy głos - dodał Witold Bańka i przypomniał również, że jedną z propozycji na polepszenie funkcjonowania związków będą Zasady Dobrego Zarządzania, od których przestrzegania również zależeć będzie wysokość dotacji dla danego polskiego związku sportowego. Takie rozwiązanie poparła wiceprzewodnicząca Społecznej Rady Sportu Anna Tymińska, która wskazała, że zdecydowanie lepiej pokazywać jak należy postępować, niż stosować tylko zakazy.

Emocje wzbudziła także dyskusja na temat dopingu. Niedawny przykład biegaczki Therese Johaug pokazuje, że jest to temat niezwykle istotny globalnie. Wielu członków Rady podniosło, że obecnie kwestia dopingu to kwestia rozwiniętego na szeroką skalę przemysłu. Co ważne, Polska na tle świecie nie zajmuje czołowego miejsca w tej klasyfikacji, a problem dopingu jest znacząco mniejszy niż w innych krajach. To nie zwalnia z przeciwdziałania, dlatego ministerstwo już na kilka miesięcy przed sprawą braci Zielińskich podjęło się prac zmierzających do utworzenia w ramach ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, Polskiej Agencji Antydopingowej. Jej kontrolerzy zostaną objęci ochroną taką, jak funkcjonariusze publiczni. Nowe zapisy pozwolą określić zasady współpracy Agencji z Policją, Strażą Graniczną, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową oraz prokuraturą w zakresie niezbędnym do ustalenia odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie. Nastąpi także zmiana przepisów karnych w zakresie dopingu w sporcie.

Wszystkim uczestnikom Społecznej Rady Sportu bardzo dziękujemy za aktywne uczestnictwo, cenne uwagi i efektywną dyskusję o polskim sporcie.

  • rada.jpg
  • rada1.jpg
  • rada2.jpg
  • rada3.jpg
  • rada4.jpg
  • rada5.jpg
  • rada6.jpg
  • rada7.jpg
  • rada8.jpg
  • rada9.jpg
do góry